Наука є фактором, який формує конкурентоспроможність країни, а її розвиток є надзвичайно важливим для розвитку оборонного комплексу країни.
Про це заявила голова Комітету з питань науки і освіти, член фракції «Народний фронт» Лілія Гриневич, представляючи з трибуни Верховної Ради постанову про схвалення рекомендацій парламентських слухань «Про стан та законодавче забезпечення розвитку науки та науково-технічної сфери держави» (р. №2039 від 5 лютого 2015 року).
За відповідну постанову проголосувало 270 народних депутатів.
Лілія Гриневич зазначила, що ідеї, закладені в цих рекомендаціях парламентських слухань, мають на меті змінити наукове законодавство та впровадити дієві механізми фінансування науки.
«Ми маємо впровадити механізми фінансування науки на користь збільшення грантового, а не базового фінансування, фінансувати не інститути, а, в першу чергу, самі дослідження, які мають бути пріоритетними. Необхідна зміна системи управління науковою сферою», - наголосили народний депутат.
Голова профільного комітету звернула увагу на той факт, що сьогодні наша наука відірвана від економічних потреб держави.
«Ми не маємо законодавчої платформи, щоб перетворювати наукові дослідження у інновації. Натомість маємо безпрецедентний відтік інтелекту з країни. Як приклад, частка вчених в структурі зайнятості населення України становить ледве 0,5 %, при цьому протягом останніх 20 років вона зменшилася в 3,5 рази. Для порівняння у таких країнах, як Фінляндія, Данія, частка вчених в структурі населення становить 3-3,5 %», - зазначила вона.
Крім того, на думку Лілії Гриневич, розвиток науки є надзвичайно важливим для розвитку оборонного комплексу країни.
Так, за її словами, у тих країн, які мають належний рівень оборони, наукомісткість обороноздатності становить до 20 відсотків.
Парламентські слухання «Про стан та законодавче забезпечення розвитку науки та науково-технічної сфери держави» відбулися 2 липня 2014 року. В них взяло участь понад 500 учасників. Рекомендації включають заходи з питань розвитку науки, реформування науково-технічної сфери та імплементації стандартів європейського співтовариства. Вони відповідають статтям Угоди про асоціацію з ЄС та положенням Коаліційної угоди.