Україна вже скоротила споживання газу на 20%: «Є ціль, яку ми досягнемо - за десять років Україна буде повністю енергонезалежною державою», - підкреслив Прем’єр-міністр України, лідер Політичної партії «Народний фронт» Арсеній Яценюк в інтерв’ю програмі «Прайм-Тайм з Мирославою Гонгадзе» на UA:Першому, що вийшло в ефір у четвер, 19 листопада.
Для цього Уряд, зокрема, подав до парламенту новий закон про ренти, наголосив він: «Не той популістський закон, який мої політичні опоненти пропонують прийняти. А закон, який передбачає: той, хто видобуває, свердлить нові джерела, збільшує обсяги видобутку природного газу, - той отримує низьку ренту і додаткові стимули для інвестицій в газовий сектор».
Окрім стимулювання внутрішнього виробництва для досягнення енергоефективності, за словами Глави Уряду, важливе зменшення споживання енергоресурсів. Арсеній Яценюк підкреслив, що Україна вже скоротила споживання газу на 20%.
Арсеній Яценюк також нагадав про урядову програму з енергоефективності: «Уже на мільярд гривень видано кредитів по енергоефективності».
Водночас Глава Уряду підкреслив, що Уряд створив широку систему надання субсидій: «Якщо газ в Європі коштує 250 доларів, то ми його не можемо продавати по 10 доларів. А якщо ми його продаємо по 10 доларів, як ми його продавали 20 років, то хтось має віддавати різницю в 240 доларів. Її віддавав Державний бюджет України саме з кишень платників податків».
«Тому Уряд прийняв рішення, і вже сьогодні 4,2 мільйона українських сімей безпосередньо отримують субсидію. Якщо ти платиш більше 10% доходів за житлово-комунальні послуги, тобі держава це компенсує».
Ще один важливий елемент для досягнення енегронезалежності – це економія: «Завдяки реформі в енергетичному секторі люди почали економити».
Арсеній Яценюк також нагадав, що Уряд розпочав реверсні постачання природного газу в Україну: «Раніше ми були залежні від російського газу практично на 100% по імпорту. Сьогодні частка Росії впала до 30%».
«Словаччина, Польща, Угорщина – це три основних джерела, де ми отримуємо газ від країн-членів Європейського Союзу. І отримуючи цей газ, ми так само маємо як переваги по ціні, так і переваги по тому, що ми не повністю залежимо від російського газового монополіста», - підкреслив він.
Глава Уряду нагадав, що українська сторона подала проти російського газового монополіста «Газпром» позови до Стокгольмського арбітражного суду: «Ми судимо Росію на 16 мільярдів доларів. Ми вважаємо, що Росія поставила несправедливу ціну (за газ. – Ред.) для України. І ми вважаємо, що Росія недоплачує Україні по транзиту природного газу через територію України».
«Ми підняли питання в Європейському Союзі, щоб не дати можливості Росії побудувати південний потік-2, який позбавляє Україну всіх транзитних можливостей і 2 мільярдів доларів доходів на рік», - додав він.
«Ці елементи - це гарантія того, що за десять років ми взагалі відмовимося від придбання російського природного газу», - наголосив Арсеній Яценюк.