Міністерство освіти і науки України бачить два пріоритетні напрямки співпраці з фінським Урядом в рамках реформи середньої освіти – зміна педагогічної освіти (загалом підготовка вчителів) та експертна оцінка нових освітніх стандартів.
Такі бажані напрямки співпраці окреслила міністр освіти і науки України, представник партії «Народний фронт» Лілія Гриневич під час спілкування з фінськими експертами. Зустріч відбулася в межах підготовки спільного україно-фінського проекту, спрямованого на забезпечення реформування системи середньої освіти в Україні.
«Ми розуміємо, що вчителі та їхня якісна підготовка – ключовий фактор, який вирішує, успішна буде освітня система чи ні. І під час реформування фінської системи особливий наголос робився саме на підготовці педагогів, тому ми очікуємо, що саме такий формат буде найбільш успішним», – зазначила Лілія Гриневич.
Щодо оцінки освітніх стандартів міністр підкреслила, що зараз МОН майже закінчило роботу над новим стандартом для початкової школи, згідно з яким готуватимуться навчальні програми та матеріали для 1-4 класів Нової української школи.
«Нам потрібна експертна оцінка цього стандарту, навчальних програм, створених на його базі, та тих основоположних підходів, які ми в них закладаємо. Дуже важливо, щоб стандарт був якісно підготовлений, адже від нього залежить подальша підготовка інших документів», – додала міністр.
Фінські освітні експерти – Раїса Венелейнен і Кірсі Ліндроос – відзначили, що засадничі ідеї Нової української школи ґрунтуються на тих ідеях реформування, про які зараз говорить увесь світ.
«Ми впевнені, що наша продуктивна співпраця принесе хороші результати не лише для України, а й для Фінляндії. Адже чим більше історій успіху освітніх реформ - тим більше ми маємо можливостей вчитися один у одного. Хочу зазначити, що ми детально вивчили документи, що описують вашу реформу. Мушу сказати, що це дуже амбітний план, але саме це є майбутнє для освіти», – повідомила Раїса Венелейнен.
Міністр детально відповіла на всі запитання експертів, що стосувалися роботи української системи освіти. Йшлося і про роль інститутів післядипломної освіти, і про роль університетів, і про основні зміни в адмініструванні галузі.
Нагадуємо, у жовтні 2016 року відбулася зустріч Лілії Гриневич з Надзвичайним і Повноважним Послом Фінляндії в Україні паном Юхою Віртаненом. За результатами зустрічі було досягнуто домовленості та підтверджено готовність Фінляндії фінансувати проект, спрямований на забезпечення реформування системи середньої освіти в Україні.
У лютому 2017 фінська сторона обрала двох консультантів для ідентифікації проекту – Раїсу Венелейнен і Кірсі Ліндроос. Консультанти напрацюють проект документу, за яким здійснюватиметься подальша співпраця. Він повинен бути заснований на пріоритетах, зазначених в концепції Нової української школи. Основна увага буде зосереджена на реформах базової середньої освіти та професійної підготовки.