Верховна Рада ухвалила пакет з чотирьох важливих децентралізаційних законів, розроблений, зокрема, представниками фракції “Народний фронт”, який дозволяє поглибити і продовжити реформу децентралізації та сприяє подальшому об'єднанню територіальних громад.
Про це заявив голова підкомітету з питань місцевих органів виконавчої влади та територіального устрою Комітету ВР з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, народний депутат фракції “Народний фронт” Микола Федорук в інтерв'ю журналістам.
Він нагадав, що був ухвалений пакет з чотирьох децентралізаційних законів, розроблений, зокрема, і представниками фракції “Народний фронт” (М. Федорук, О. Бойко, А. Река), серед яких надзвичайно важливими є два.
За словами народного депутата, це закон №4772 щодо дооб'єднання громад, який “дає можливість робити спроможними громади і проводити вибори без зайвих затрат коштів, ресурсів і зусиль”.
“Тобто, якщо об'єдналися 3-4 громади, а не дві, вони можуть об'єднатися без проведення додаткових нових виборів голови об'єднаної громади і повного складу депутатів. Натомість депутати можуть дообратися від тих населених пунктів, які вирішили дооб'єднатися. Це дуже важливо і, крім того, дає можливість приєднання до міст обласного значення без проведення, знову ж таки, додаткових виборів депутатів та голови ОГ”, - пояснив парламентар.
За словами Миколи Федорука, лише за скромними підрахунками (без врахування обласних центрів та великих міст) цей закон торкнеться понад півмільйона виборців, в результаті чого додатково може бути створено 200 територіальних об'єднаних громад.
Другий важливий документ, який був ухвалений, - це законопроект №2489 про службу в органах місцевого самоврядування, на який, за словами Федорука, давно чекали представники місцевого самоврядування.
“Цей закон спрощує процедуру і робить реформу децентралізації зрозумілішою, ефективнішою і більш сприятливою для об'єднання громад”, - наголосив народний депутат.
Разом з тим Микола Федорук висловив сподівання, що найближчим часом також буде ухвалений ще один важливий законопроект, який не встигли розглянути, - це №5520, який дозволяє створювати об'єднані громади в межах різних районів.
У свою чергу інший представник фракції “Народний фронт” та автор частини з ухвалених децентралізаційних законопроектів Олена Бойко повідомила, що після успішного голосування вона отримала “неймовірну кількість смс та повідомлень у соціальній мережі з подяками від місцевих громад у зв'язку з прийняттям цих законопроектів”.
За її словами, ухвалений пакет законів дозволяє поглибити і продовжити реформу децентралізації.
“Мені дуже приємно, що зернятко, яке було посіяно Урядом Яценюка ще у 2014 році у вигляді закону про добровільне об'єднання та концепції реформи місцевого самоврядування загалом, дало свої пагони і нарешті ми бачимо успіхи реформи лише за два роки від її початку. Мені приємно, що “Народний фронт” є послідовним і, починаючи цю реформу, продовжує її одностайно, адже ми є авторами та співавторами цих децентралізаційних законопроектів”, - заявила вона.
У той же час Олена Бойко зауважила, що їй прикро спостерігати, як реформу децентралізації не підтримують ті партії, які говорять про любов до народу.
“Наприклад, за №4772 традиційно не голосували “Батьківщина” разом з “Опоблоком” та до них, на жаль, приєдналася фракція “Самопоміч”. Це партія, яка є вихідцем з місцевого самоврядування, здавалось би, мала б підтримати ідею місцевого самоврядування. Натомість через те, що була провалена їх правка, вони вирішили, що їх амбіції є важливішими, ніж доля територіальних громад. Це неподобство і це не повинно бути в парламентській етиці”, - наголосила Олена Бойко.
Загалом, за інформацією народного депутата, станом на кінець 2016 року в Україні було створено 366 громад, при цьому лише за один рік втричі зросли власні доходи об'єднаних громад і всемеро, якщо рахувати ці доходи разом з доходами з Державного бюджету.
“Вперше за 25 років існування незалежної України у нас є профіцит місцевих бюджетів. 10 мільярдів (гривень) на кінець 2016 року лежало на депозитах, а це гроші місцевих громад. Це нова інвестиційна політика, нове мислення - тоді, коли громади не просять гроші у районів, а мають ці гроші і мають можливості розпоряджатися ними”, - підсумувала представник фракції “Народний фронт”.