The Wall Street Journal: «Закляті друзі» української політики прагнуть уникнути розколу зразка 2005 року
вівторок, 29 листопада 2016, 10:19

Два найважливіших політика в Україні є "заклятими друзями", про що один із них сказав в інтерв'ю в Брюсселі на цьому тижні; тонкі відносини любові-ненависті, від яких залежить майбутнє держави.

За сім місяців з моменту відставки колишній прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк набув ролі свого роду особливого посла, який подорожує Заходом, з боку людини, яка звільнила його - українського президента Петра Порошенка.

Обрання Дональда Трампа і його обіцянка створити нове партнерство з Росією викликали серйозну непевність Києва стосовно майбутнього рівня підтримки, на яку країна може розраховувати від США.

І це небезпечний час для України. Боротьба триває на сході України між Києвом і проросійськими сепаратистами. Політично, Юлія Тимошенко, колишній союзник пана Яценюка, намагається розпочати своє повернення, керуючи протестами проти високих комунальних рахунків та банкрутства банків.

Меседж пана Яценюка до західних лідерів - дотримуватися курсу. Він був з візитом у віце-президента США Джо Байдена у Вашингтоні, канцлера Німеччини Ангели Меркель в Берліні, і знову прибув до Брюсселя на цьому тижні для зустрічі з керівництвом Європейського Союзу.

"Моє послання до світових лідерів таке: Погляньте, ми продовжуємо свою справу. Україна повинна бути на ваших радарах. Ми розуміємо, що у вас, панове, є ціла низка проблем... Але, прошу, не відступіть від України", - сказав він.

Пан Яценюк сказав, що для пана Порошенка було б розсудливо обережно діяти з паном Трампом, роз'яснивши суть позиції стосовно втручання Росії в Україну і пропонуючи варіанти співпраці. Він вважає, що, врешті, пан Трамп зрозуміє для себе межі співпраці з паном Путіним.

"Росія і Сполучені Штати були, є і будуть противниками," - сказав він.
 Пан Яценюк і пан Порошенко є сильними суперниками або, за словами колишнього прем'єр-міністра, - "дуже, дуже заклятими друзями".

"Погляньте, він розумний чоловік, - сказав пан Яценюк про пана Порошенка. - Іноді... Він поводиться як танк - просто рухаючись вперед. Але ви повинні завжди мати на увазі, що існують протитанкові ракети".

Непрості відносини між паном Порошенком і паном Яценюком почалися того ж дня, як президентському блоку не вдалося створити парламентську більшість в 2014 році.

Відразу ж з'явилися паралелі з розпадом помаранчевої революції в Україні десять років тому.

Катастрофічний перелом в 2005 році між тодішнім президентом Віктором Ющенком і його колишнім союзником Тимошенко почав роки політичних чвар, які завершилися розколом прозахідного уряду в Україні. У 2010 році Віктор Янукович, проросійський кандидат, якого пан Ющенко переміг в 2004 році, переміг на президентських виборах.

Пан Яценюк сказав, що він прагне уникнути повторення 2005-го. Але в певний час здавалося, що саме це і відбувається.

Напруга вилилася назовні наприкінці 2015 року. Пан Порошенко і пан Яценюк втрачають популярність і відчувають зростаючий тиск з боку західних союзників і внутрішніх противників щодо боротьби з корупцією і відновлення економіки.

Команда Порошенка намагалася виштовхнути Яценюка, ризикуючи розколоти прозахідний табір.
 Пана Яценюка атакували в парламенті – його підняв із трибуни законодавець із блоку президента, спровокувавши парламентську бійку. Кілька днів по тому засідання Кабінету закінчилося тим, що міністр внутрішніх справ України вилив воду в обличчя колишнього голови Одеської області, колишнього президента Грузії Міхаїла Саакашвілі.

Цього разу все відбулося не так, ніж в 2005 році. Пан Яценюк пішов у квітні, але допоміг отримати голоси для нового уряду на чолі з давнім соратником президента Гройсманом. Аби уникнути дострокових виборів, фракція пана Яценюка «Народний фронт» залишилися в уряді, зберігши шість місць в Кабінеті пана Гройсмана. 
Незважаючи на напруженість, Україна з того часу зробила скромні, але політично важкі кроки, щоб подолати корупцію і посилити економіку.
 Через сім місяців після відставки пан Яценюк, який керував урядом, що запобіг дефолту на тлі війни і валютної кризи, але став вкрай непопулярним через падіння рівня життя і уявну відсутність прогресу в боротьбі з корупцією, зазначає, що заплатив "величезну політичну ціну" за просування непопулярних заходів. Однак 42-річний близький соратник і топ-міністр за часів Ющенка в 2000-ні роки сказав, що його обов’язок цієї весни був виконаний.

Пан Яценюк сказав, що його прем'єрство за президента Порошенка було "надзвичайно складним і важким співіснуванням". Але він зазначив, що це тривало довше і було набагато більш продуктивним, ніж перша співпраця Ющенка-Тимошенко. Той минулий досвід, за його словами, "повністю підірвав репутацію України".

"Я не міг дозволити цьому повторитися", - сказав він.

"Моєю найбільшою турботою було те, щоб уникнути копії відносин між Тимошенко і Ющенком, - сказав він. - Тому що, знаєте, після цього немає переможців. Єдиним переможцем став Янукович і... Росія".

Слідкуйте за діяльністю команди "Народного Фронту"
в соціальних мережах

Зв'язок

Головний офіс

01021, м. Київ-21, вул. Кловський узвіз, 7
(044) 359 0763
press@nfront.com.ua